MOJA HISTORIA

Balet zawsze był moją pasją i od najmłodszych lat mogłam poznawać tajniki tej pięknej sztuki w Państwowej Szkole Baletowej im. F. Parnella w Łodzi w klasie Pani Jolanty Andruszowskiej, Pani Marii Wójcickiej i Pana Bogdana Jankowskiego. To przede wszystkim Maria Wójcicka wywarła ogromny wpływ na mój rozwój zawodowy i artystyczny. Nauczyła mnie bowiem profesjonalizmu i zaszczepiła we mnie przekonanie, że dzięki sumiennej, rzetelnej i ciężkiej pracy można osiągnąć największy sukces – mimo trudności, jakie niejednokrotnie napotyka się na ścieżce kariery zawodowej i artystycznej. To przekonanie nadal towarzyszy mojej pracy zawodowej. Jestem niezwykle wdzięczna Pani Marii za jej cenne wskazówki, które dawała mi, radząc jak osiągnąć sukces. Nauczyła mnie jak żyć w zgodzie ze sobą i własnym sumieniem, a jednocześnie umacniać istniejące przyjaźnie i budować nowe. To dzięki Jej radom wiedziałam, jak osiągać szczyty doskonałości techniki tanecznej – albowiem tylko przez pracowitość i wytrwałość można zajść tak daleko i jednocześnie czuć się spełnionym w życiu osobistym.

Maria Wójcicka uczyła jak łączyć pasję do tańca z wykonywaniem tego zawodu i innymi dziedzinami sztuki. Nauczyła mnie by nigdy nie poddawać się i zawsze dążyć do tego, by w pełni zrealizować swoje marzenia – nawet, gdy innym wydaje się to niemożliwe, nierealne… Uświadomiła mi, czym jest Taniec – a jest on moją życiową pasją, która towarzyszy mi od najmłodszych lat, dając mi siłę i wielką radość. Dzięki mojej pasji czuję się młoda duchem i ciałem. Pasja ta dała wymierne efekty – zostałam doceniona i jako wyróżniającą się uczennicę w 1984 r. wytypowano mnie do Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku. Rok później ukończyłam Szkołę i rozpoczęłam pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi, jako tancerka baletu.

Moje zamiłowanie do tańca klasycznego mogłam również realizować, jako wielokrotny uczestnik i wykładowca Międzynarodowych Warsztatów Tańca w kraju i zagranicą, m.in. w Biellefed (Niemcy) i Klagenfurcie (Austria). Ponadto w latach 1986-1988 pracowałam, jako pedagog tańca klasycznego, w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. Praca ta dała mi wiele radości i satysfakcji. W latach 1990-1993 współpracowałam ze Szkołą Tańca w Fukuoce w Japonii, ucząc dzieci i młodzież tańca klasycznego i tańca jazzowego. Tytuł magistra sztuki (kierunek: taniec w zakresie pedagogiki baletu) uzyskałam w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Od 1996 roku do czerwca 2010 współtworzyłam i rozwijałam także moją pasję choreograficzną w Akademii Formy i Tańca „Odoriko” w Łodzi. Uczniowie tejże Szkoły byli wielokrotnie przygotowywani przeze mnie do Międzynarodowych Konkursów Tańca, gdzie zajmowali pierwsze miejsca, m.in. w Shenzhen w Chinach w 2004 r. – główna nagroda Grand Prix (I Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki) czy w Klagenfurcie w Austrii w 2009 r. – I miejsce (XIV Europejski Konkurs Tańca i Choreografii). Moje prace choreograficzne przyjęto z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem również na Hawajach podczas Festiwalu Kultury Polskiej w 2007 r. Od początku istnienia Akademii Formy i Tańca „Odoriko” tworzyłam także choreografie do spektakli taneczno-baletowych, m.in. „Jaś i Małgosia”, wystawionego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, czy „Nasze marzenia” – na scenie Teatru im. St. Jaracza w Łodzi. Wyznając zasadę, że aby się nie cofać należy się wciąż rozwijać, biorę co roku udział w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach z techniki tańca klasycznego i jazzowego.

W moim życiu było wiele cudownych chwil, jednak do najcenniejszych zaliczam te, które spędziłam w Japonii. Pobyt w Japonii stał się dla mnie największą Szkołą Życia, gdyż nauczył mnie pokory wobec siebie, wobec innych oraz tolerancji dla przekonań, postaw i działań innych ludzi. Za sprawą wielu nawiązanych kontaktów nabrałam dystansu do wielu spraw. Pobyt w tym pięknym kraju ukształtował w znacznej mierze mój charakter. Dzięki tej podróży zrozumiałam, że lepiej jest mniej mówić, a więcej działać oraz, że praca stanowi cenny dar, który uszlachetnia człowieka, będąc najbardziej wartościowym atutem w kontaktach międzyludzkich.

Obecnie jestem zapraszana do jury konkursów tanecznych w Polsce.

Moje wykształcenie, doświadczenie i pasja tańca pozwalają mi powiedzieć, że jestem wszechstronie przygotowana by pomóc Wam osiągnąć sukces i nabyć umiejętności niezbędne do uzyskania świadectwa zawodowego tancerza.

mgr Elżbieta Wiśniewska

Dyrektor Niepublicznej Szkoły Baletowej